Akwarela w kostkach, tubkach, buteleczkach, a nawet w pisakach – którą wybrać?

Technika akwarelowa

Zapewne już od dziecka każdy z nas miał styczność z farbkami akwarelowymi. Oczywiście szkolny zestaw akwareli nieco różni się od farb dla zaawansowanych artystów, bo mimo takiego rozpowszechnienia akwareli wśród uczniów w wieku szkolnym to technika akwarelowa jest jedną z najtrudniejszych technik malarskich. Farby wodne – jak sama nazwa wskazuje są to farby rozcieńczane za pomocą wody. Najlepiej malować nimi na specjalnym papierze o porowatej powierzchni i dużej gramaturze. Można wyodrębnić trzy rodzaje farb wodnych: szkolne, studyjne i artystyczne.

Akwarela w kostkach

Akwarela to jedna z tańszych, ale też trudniejszych technik malarskich ponieważ podczas malowania farbami wodnymi nie mamy możliwości dokonywania poprawek. W sklepach plastycznych wybór akwareli jest coraz większy, ale dużą popularnością cieszą się akwarele w kostkach. Farby w kostkach sprzedawane są w zestawach lub na sztuki i charakteryzują się mocną intensywnością kolorów, które można ze sobą łączyć. Oczywiście należy pamiętać o tym, aby podczas malowania często myć pędzle – zapobiega to brudzeniu się kolorów. Farby akwarelowe często są używane w plenerze, ponieważ do namalowania obrazu wystarczą tylko farby, woda, pędzel i kartka. Oczywiście chcąc malować bardziej profesjonalnie należy zastanowić się nad wyborem dodatkowych materiałów i pamiętać, że najważniejsze w tej technice są dobre pędzle i odpowiedni papier!

Off-topic: Bardzo dobrze w technice akwarelowej sprawdza się papier do akwareli Arches, który zapewnia zachowanie połysku i przezroczystości kolorów. Jest to najwyższej jakości papier produkowany w 100% z bawełny, dzięki czemu może wchłaniać dużo wody. Włókna są równomiernie rozłożone, co czyni papier bardziej stabilnym.

Zestaw pędzli do akwareli

Zestaw pędzli do akwareli

W temacie pędzli – w technice akwarelowej najlepiej sprawdzają się pędzle z naturalnego włosia. Warto przetestować pędzel z serii Rembrandt (włosie z  czerwonego sobola) z wyostrzoną końcówką – okrągły, z przedłużeniem w kształcie szpica. W okresie wakacyjnym przydaje się także zestaw podróżny, który można zabrać ze sobą wszędzie. Zestaw jest poręczny, a pędzle umieszczone w bardzo eleganckim etui.

Pędzel Koi WaterBrush

Pędzel Koi Water Brush


Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest pędzel Koi Water Brush marki Sakura, który odróżnia się od tradycyjnych pędzli ponieważ jest wyposażony w zbiorniczek z wodą. Dzięki temu Koi Water Brush jest idealny do pracy w plenerze. Odpowiednie ściskanie zbiornika reguluje przepływ wody, ale istnieje także możliwość wypełnienia pisaka farbą (rozcieńczoną z wodą) i nakładanie koloru bezpośrednio na powierzchnię obrazu. Dostępne pędzelki mają różne grubości końcówek, a włosie pędzla jest elastyczne przez co długo zachowuje pierwotny kształt.

 

Wracając do akwareli w kostkach – dużą renomą cieszą się farby White Nights (Białe Noce). To profesjonalne, wysoce odporne na światło farby akwarelowe. Do wytworzenia farby White Nights używa się tylko jednego naturalnego pigmentu, dzięki temu barwa jest czysta i intensywna. Produkowane są w Sankt Petersburgu, gdzie ze względu na bliskość bieguna występują charakterystyczne dla tego terenu Białe Noce. Sprzedawane są zarówno w zestawach jak i pojedynczo. Rozmiar jednej kostki to około: 26 x 15 x 10mm. 

akwarele białe noce

Farby akwarelowe White Nights

Oczywiście nie można nie wspomnieć o farbach znanego producenta Royal Talens. Seria Rembrandt także dostarcza farby akwarelowe w kostkach, które polecane są dla malarzy wymagających najwyższej jakości. Transparentne farby, które idealnie się rozprowadzają, z pewnością nie zawiodą nawet najbardziej wymagających artystów.

Akwarela w tubkach

Polecane nie tylko dla zaawansowanych artystów ale także dla początkujących. Są dostępne w zestawach i na sztuki. Wadą farb wodnych w tubach może być zasychanie po dłuższym czasie nieużywania, co skutkuje koniecznością przecięcia opakowania by dostać się do farby lub zakupem nowego. Zaletą farb w tubce są z pewnością żywsze kolory, które ewentualnie można rozrobić do słabszych odcieni.  Tubki są wygodne w użyciu ponieważ farby się nie brudzą, dlatego też nie ma potrzeby częstego mycia pędzli podczas malowania.
Z farb akwarelowych w tubkach niezmiennie polecamy serię Rembrandt. Malując obrazy tymi farbami mamy pewność, że kolory zachowają swoją intensywność (wysoka światłoodporność) i transparentność. Producent Royal Talens wykorzystuje do swoich farb najczystsze pigmenty i najlepszą jakościowo gumę arabską.

Farby wodne Rembrandt

Farby wodne Rembrandt

Akwarela w butelce i w markerach

Płynna akwarela w butelce to idealny zamiennik farb w kostkach i tubach, które bezpośrednio nakładamy na kartkę. Przykładem takiej farby są akwarele Ecoline. Dostępne są zarówno w transparentnych i kryjących kolorach. Ecoline charakteryzują się dobrą przyczepnością do papieru do farb akwarelowych, papieru rysunkowego, czy też do tablic i kartonu.

Płynne akwarele

Płynne akwarele

Bardzo ciekawym wynalazkiem jest także marker akwarelowy – Ecoline Brush Pen. Są to niezwykle łatwe i gotowe do natychmiastowego użycia pisaki. W poręcznym pisaku zakończonym pędzelkiem znajduje się koncentrat farby wodnej w formie płynnej Ecoline Brush Pen to bezzapachowe, poręczne w podróży i idealne do pracy w miejscach gdzie konieczne jest zachowanie czystości. Dostępnych kolorów jest 29. Pisak Ecoline Brush Pen posiada taka samą gamę kolorystyczną  jak Ecoline w butelkach. Podczas pracy można swobodnie łączyć obie farby (w butelce i w markerze) tak jak to jest przedstawione na filmiku:

Wybór farb oczywiście zależy od indywidualnych preferencji. Swoją paletę akwareli można stworzyć na podstawie rad od doświadczonych malarzy lub szukając informacji w Internecie, ale i tak najlepszym sposobem jest metoda prób i błędów 🙂

 

1 thought on “Akwarela w kostkach, tubkach, buteleczkach, a nawet w pisakach – którą wybrać?

  • Ja używam akwarele w kostkach Rembrandt, po sprawdzeniu chyba wszystkich dostępnych na rynku te mi najbardziej odpowiadają, bardzo mocne pigmenty, mała kostka ale bardzo wydajna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *