Farby akrylowe czy olejne? [Część 1]

Dziś trochę informacji na temat farb. Farby olejne czy akrylowe? Którego producenta wybrać? Z jakiej marki powinni korzystać specjaliści, a z jakiej początkujący? Postaramy się przybliżyć nieco temat, tak aby osoby zaczynające przygodę z malarstwem mogły poczuć się pewniej, natomiast zaawansowanym artystom podrzucimy kilka przykładów farb, które warto przetestować.

Farby olejne czy akrylowe?

To jedno z podstawowych pytań, które zadaje sobie każdy początkujący artysta. Oczywiście warto przetestować obie techniki, ale być może wybór ułatwi Wam krótka charakterystyka każdej z nich.

Obraz olejny

Obraz olejny

Obraz akrylowy

Obraz akrylowy

Technika olejna

Istnieją dwie techniki malowania olejnego:

  • Klasyczna (warstwowa) – Pojawiła się w malarstwie artystycznym na początku XV w.  Polega na nakładaniu tzw. podmalówki  temperowej lub olejnej na zaprawę, a dopiero na nią kliku warstw farb olejnych.
  • Alla Prima –  czyli nakładanie farb bezpośrednio na zaprawę. Technika ta miała początek w XVIII wieku.

Malarstwo olejne daje wspaniałe efekty i radość z tworzenia dzieł sztuki, nic więc dziwnego że jest jedną z najpopularniejszych, ale też kosztownych technik malarskich. W skład farb olejnych najczęściej wchodzi olej lniany oraz odpowiednie dla danego koloru pigmenty.

Jak malować farbami olejnymi?

Malowanie farbami olejnymi jest sztuką dość trudną dla początkujących artystów. Farbę olejną łatwo poddaje się różnym zabiegom, np. rozrzedzanie, zagęszczanie, a jej bardzo długi czas schnięcia umożliwia dokonywanie poprawek. Dzięki farbom olejnym można połączyć ze sobą różne barwy i mieszać je ze sobą na płótnie.
W technice olejnej farby miesza się z olejem bezpośrednio na palecie, a następnie nakłada na płótno pędzlem lub szpachlą. Następnie na odpowiednio zagruntowanym podobraziu wykonuje się szkic ołówkiem i nakłada cienką warstwę podmalówki (technika klasyczna). Po wyschnięciu nanosi się kolejne warstwy ale za każdym razem należy poczekać aż wcześniejsza warstwa wyschnie. Malowanie powinno zaczynać się od jaśniejszych barw, a każda kolejna warstwa powinna być coraz to ciemniejsza i zawierać większą ilość oleju.

Ile schną i czym rozcieńczać farby olejne?

Aby tworzyć obrazy olejne należy wykazać się dużą cierpliwością. Czas schnięcia farby zależy od tego, jakiego użyto medium podczas ich rozcieńczania. Może być to od kliku tygodni do nawet pół roku. Farby olejne rozcieńcza się bardzo często terpentyną – ale nie każdy lubi jej zapach, dlatego takie osoby powinny poszukać alternatywy, takiej jak benzyna bezzapachowa lub olej lniany.  Należy pamiętać, że wszystkie media znacznie wydłużają czas schnięcia farby, a zwłaszcza olej lniany – po jego wykorzystaniu farba będzie schnąć dwa razy dłużej.

Producenci farb olejnych

Farby olejne to mieszanka pigmentu i olejów naturalnych. Sprzedawane są w tubach o różnych pojemnościach, które można nabyć pojedynczo lub w zestawach.  Szczelnie zamknięte farby nie zasychają i nawet po kilku latach nadal nadają się do używania. Cena farb zależy od jakości, zawartości i gradacji pigmentów. Dla profesjonalistów i osób ceniących sobie jakość polecane są farby Rembrandt od bardzo znanego producenta Royal Talens. Wysoka jakość farb wynika z wykorzystania w procesie produkcji najlepszych pigmentów i innych surowców. Bogata paleta 120 farb sprosta nawet najbardziej wymagającym oczekiwaniom. Farby są dodatkowo bardzo wydajne. Inną, godną do polecenia marką są farby Van Gogh, które są trochę tańszym odpowiednikiem farb Rembrandt. Przeznaczone dla wymagających amatorów i profesjonalistów. Cechują się bardzo wysoką jakością i mocnymi, intensywnymi kolorami.

Farby olejne Rembrandt

Farby olejne Rembrandt

Farby Van Gogh

Farby olejne Van Gogh

 

 

 

 

 

 

 

Natomiast jeżeli chodzi o farby dla mniej zaawansowanych, to warto zapoznać się z serią Art Creation – farby te zostały stworzone z myślą o początkujących. Są to uniwersalne farby stworzone z pigmentów i oleju roślinnego, po nałożeniu ich objętość nie ulega redukcji. Farby Art Creation w porównaniu z innymi farbami olejnymi wysychają bardzo szybko. Dostępne są w tubkach 40 ml i 200 ml.

Podsumowanie dotyczące farb olejnych

Wybierając swoje pierwsze farby z pewnością bardzo ciężko jest zdecydować się od razu na technikę olejną. Dużo zależy od charakteru osoby i efektów jakie chce się uzyskać. Warto pamiętać że podczas malowania techniką olejną trzeba wykazać się naprawdę dużą cierpliwością, ponieważ czasu wyschnięcia farby nie jest łatwo precyzyjnie określić i jego długość może zaskoczyć nie jednego początkującego artystę.

 

 

3 thoughts on “Farby akrylowe czy olejne? [Część 1]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *