Krosno z Krosna :)

Wydruk na płótnie

Ostatnimi czasy coraz popularniejsze staje się drukowanie obrazów na płótnie np. fotografii spersonalizowanej jak również wydruków reklamowych.

Druk na płótnie

Druk na płótnie to połączenie przeszłości z teraźniejszością, które stanowi ozdobę każdego pomieszczenia. Wygląd takiego obrazu łączy ze sobą nowoczesną technikę graficzną ze sztuką malarską. Pamiętajcie jednak, że decydując się na taki obraz najlepiej wybrać do tego celu płótno bawełniane np. Canvas. Wtedy wygląd druku do złudzenia przypomina namalowany ręcznie obraz.

Krosno malarskie – czyli szkielet obrazu.

Wydrukowany na płótnie obraz trzeba przecież czymś „usztywnić”. Do tego celu używane są tzw. blejtramy, czyli krosna malarskie. Są to ramy z profilowanych listew, o prostokątnym lub kwadratowym kształcie, na które naciągane jest płótno. Najlepsze blejtramy wykonane są z sosnowych listew, o wilgotności ok 10% (co oznacza, że drewno jest dobrze wysuszone).

listwa do krosna
Zamiast gotowych krosien można także zaopatrzyć się w listwy o dowolnie wybranym rozmiarze (z których można samodzielnie złożyć blejtram)- jest to dużo tańszy sposób na naciągnięcie obrazu. Od niedawna w ofercie naszego sklepu jest dostępna pełna gama rozmiarów listew do krosien malarskich. Zapraszamy do sprawdzenia 🙂

 

Jak naciągnąć płótno na blejtram?

Na pewno nie jest to fizyka kwantowa 🙂 ale nie każdy wie jak to robić, a dobrze naciągnięte płótno sprawi że obraz wygląda profesjonalnie. Do naciągania potrzebujemy: zszywacz (taker) i stół roboczy na którym możemy pracować, dobrze mieć również naciągacz do płótna.

Najpierw należy rozłożyć płótno na stole – obrazem do spodu. Na tak przygotowany materiał kładziemy krosno – mniej więcej na środku. Ważne, aby bok płótna był równoległy do ramy. Zaginamy dłuższy bok płótna na na krosno i mocujemy zszywkami – zaczynając od środka, a kończąc kilka centymetrów od każdego rogu. Aby się upewnić że płótno jest naciągnięte należy pociągnąć je mocno od drugiej, jeszcze nie zszytej strony, a następnie tak samo jak wcześniej nałożyć na ramę i przymocować zszywkami. Pamiętając o naciąganiu mocujemy płótno do dwóch pozostałych listew.

Jeżeli płótna jest za dużo to na rogach należy lekko je przyciąć. Rogi zaginamy w następujący sposób:

naciąganie obrazu na blejtram

Gdy rogi są już zawinięte dobijamy resztę zszywek. I tym sposobem mamy już gotowy obraz, którym możemy udekorować wnętrze.

A Wy macie już takie obrazy w Waszych domach? 🙂

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *